Grain Bread

Please see an updated post with the latest new and improved recipe shown in the photo below.

loaf cut

Cost: The first time we actually put thought into this (thanks MIL) “we” came up with $.60 a loaf. Yes….seriously. I’ve added ingredients here and there, so I’ll go WAY high and estimate $1 per loaf. Compare this with the local bakery bread we were eating, which was totally yummy and certainly nutritious, that cost us $5.99 per loaf. Go team!

Tags:

Leave a Reply